Handshakes, Trumpshakes (RPF slash)

4. června 2017 v 13:27 |  Slash (m/m)
Jednou za tohle půjdu do pekla, ale zdá se, že tam nebudu sama. Celý RPF (Real Person Fiction) svět se zamiloval do (b)romance Emmanuela Macrona a Justina Trudeaua. A lze se tomu divit?

Výsledek obrázku pro emmanuel macron justin trudeau sicily

Povídka je v angličtině (protože chci bejt slavná a chci, aby si to celý svět přečetl - a hlavně protože jsem ji prve zveřejňovala na AO3 a nechce se mi jí překládat do češtiny, protože si nejsem jistá, jestli by si protagonisté měli tykat nebo vykat :D).
Obsahuje narážky na slavný Trumpshake, tedy styl, jakým si Trump potřásá rukou. Trudeau i Macron o tom ví své, lol."I'm so glad Trump didn't hurt your hand with his Trumpshake."
"I knew what to do. I learned that from you."
"It would be a pity to crush those fingers," Justin continued while taking Emmanuel's hand in his own. "Delicate fingers," he corrected himself before laying a kiss on them.
The Frenchman shivered. Two days here in Sicily was long enough for the two of them to grow close - closer than with other politicians. But the cameras were everywhere and there was no time for their personal lives and interests.
Politics first.
Emmanuel knew from the very first second of the summit that he won't resist the devoted look in Justin's eyes. Sometimes he could feel the Canadian's leg touching his under the table in the conference room and when they were walking side by side he knew the occasional touches were not that accidental. The way Trudeau spoke and the way he smiled warmly with his eyes full of love were enough to make Macron's heart skip a beat.
And sometimes he just wanted to tell everybody to piss off and leave him alone - alone with the Canadian prime minister as they were now.
"I doubt Trump will want to shake hands with us any time soon," Emmanuel laughed although he was already thinking of the upcoming meeting with all the other participants of the summit.
How much time do they have anyway?
He tried to look at his wristwatch but Justin didn't let him.
"I think you should find a better use for your hands, Monsieur le Président," he whispered, standing so close that Emmanuel could feel the warmth of his body.
Merde.
The meeting starts in ten, maybe five minutes.
But when Emmanuel saw the look in Justin's eyes, he knew exactly what to do.
"Can you show me what do you mean?" he asked in the most innocent tone. "I'm new in this business."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 adel roza adel roza | Web | 4. června 2017 v 19:48 | Reagovat

Ha!
Když jsem viděla tuhle fotku, napadlo mě jediné - they totally fuck.
Takže jsem ráda, že nejsem jediná, koho to napadlo. Povídky v angličtině mají svoje kouzlo, and therefore, amazing! Love it, I wanna know what happened next.

2 Sunshine Sunshine | Web | 4. června 2017 v 20:15 | Reagovat

[1]: Přesně :D Nejdřív jsem si říkala - bože, nemůžu přece shippovat státníky, ale všechno jde, když se chce.

Yeah - Handshakes are not the only thing to use hands for - a myslím, že tihle dva to poznali sami na sobě :D A třeba se jednou dostanu k tomu o tom napsat...

3 adel roza adel roza | Web | 4. června 2017 v 23:09 | Reagovat

[2]: Jsem první zájemce o pokračování, kdyby tě chytla inspirace, I'm always up for some quality slash :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama