Mad Men

28. května 2017 v 13:09 |  Filmy a seriály
Vyjeďte do nejvyššího patra budovy společnosti Sterling-Cooper, sundejte si klobouk, uvolněte kravatu a nalijte whiskey s ledem. Je načase podívat se do doby dokonalé, do doby nádherné hudby, do doby, kdy dámy byly elegantní a pánové gentlemani, kdy se nosily silonky a krásné šaty, kloboučky a rukavice, do doby, kdy všichni byli šťastní a věřili v lepší zítřky, kdy krásné a usměvavé ženy v domácnosti chystaly večeři pro své milované manžele, kdy se děti poprvé mohly zabavit televizí, kdy domek na předměstí nebo byt v centru New Yorku byl nejšťastnějším místem na zemi...
Vlastně ne. Vítejte v době, kdy je svobodná žena s dítětem coura, Afroameričané pracují jako liftboyové a chůvy na hlídání, muži pracují a řídí opilí, ženy se doma utápí v depresích, děti vyrůstají v nekomunikativní a konzervativní společnosti, sekretářky patří k šéfům do postele a všichni mistrně ovládají přetvařování.
Seriál jako Mad Men se vidí málokdy. Můžete se rozplývat nad fotografiemi z něj, můžete se dívat na zábavné scénky, kterých je také požehnaně, ale musíte seriál doopravdy sledovat, abyste ocenili, jak nádherně zobrazuje jedno významné a důležité období.

Začneme u názvu. Co to znamená "Mad Men"? Šílení muži. Ale nejenom to. Tady je angličtina nezvykle hravá a nejednoznačná. Český překlad, tedy "Šílenci z Manhattanu", se ani trochu nepřibližuje té důmyslnosti originálního jména, ale na druhou stranu se musí uznat, že z české verze je alespoň hned jasné, o kom seriál bude a v jakém prostředí se odehrává.
Ovšem Mad Men skrývá další významy - Mad Men jsou šílenci, kteří sídlí na Madison Avenue a věnují se reklamě. To všechno je řečeno v šesti písmenech, dvou jednoslabičných slovech.

MAD MEN. Šílenci. Šílení muži, kteří po příchodu do kanceláře pijí, během práce pijí, když jdou s klienty na oběd, pijí, a když přijdou domů, zase pijí. Dojíždějí do centra příměstskými vlaky ze svých nádherných domečků, kde zanechávají své nádherné manželky a nádherné děti. Občas se domů nevrací. Občas chtějí navždy zmizet z města. A občas to udělají. Jindy se jen opijí a přespí v kanceláři. A občas se dívají dolů z mrakodrapu, v ruce mají skleničku whiskey, a pláčou.

MADison Avenue MEN. Muži z Madison Avenue - tedy muži z centra New Yorku. Pracují a chvílemi i žijí na Manhattanu. To je přeci sen každého, ne?

mAD MEN. Muži z reklamní agentury. Píší, vytváření, kreslí, domlouvají, přitakávají a přepracovávají. Vše ke spokojenosti zákazníka. Stačí nalít si brandy nebo whiskey, jeden old fashioned, zapnout si sako a potřást klientovi rukou. A hlavně se nezapomenout usmívat!

Ovšem v Mad Men se nikdo neusmívá moc dlouho. To, co k seriálu neodmyslitelně patří, je spousta alkoholu, pitého s grácií (alespoň zpočátku) a plíživá, nenápadná úzkost všech hrdinů.

Výsledek obrázku pro mad men drinking

Vše odpovídá době, v níž se seriál odehrává - v tom je jeho obrovské kouzlo.
První série začíná v roce 1960. Vše pořád vypadá jako padesátá léta - doba snových předměstí, domků s bílým laťkovým plotem, šťastných rodinek - a rebelů bez příčiny. Proti čemu ti teenagerové v padesátých letech tak bojovali, když všechno vypadá lákavě a krásně a všichni se stále usmívají a vypadají jako z reklamy na mýdlo? Po pár dílech seriálu to je jasné. Všichni skutečně jsou jako z reklamy na mýdlo. A to nejen v reklamách, které produkuje agentura. Všichni se chovají zvláštně. Pod těmi krásnými šaty, dokonalým make-upem, hezkými tvářičkami, dokonalými obleky a rodinnými výlety je neskutečně hluboká deprese, smutek a úzkost.

Související obrázek

Nejviditelnějším příkladem je Betty Draperová, manželka hlavního hrdiny - Dona Drapera. Dalo by se říci - "zoufalá manželka". Je krásná, je bohatá, má dvě děti, domek na předměstí, všechny přítelkyně jí závidí. A jen tak mimochodem - není šťastná. Právě na ní je ukázána falešnost celého toho umělého světa padesátých let. Všechno je dokonalé - a falešné. K Betty patří hromady vykouřených cigaret, výkyvy nálad a večerní sklenice vína, kterou pije, když čeká, jestli se její manžel vůbec vrátí z práce. Na druhou stranu ale ani ona není ten typ postavy, které byste fandili. Občas se chová příšerně.

Ale to v tomhle seriálu dělají všichni. Snad tam není jediná postava, která by byla vyloženě kladná, protože všechny dříve nebo později zapadnou do nějakých nečestných nebo nezákonných problémů a začnou se chovat jako zmetci. Ale co mají dělat, když se tak chovají všichni kolem?

Jednou z mých oblíbených postav je Joan Hollowayová - nejkrásnější žena celého seriálu, což jí někdy je k užitku a někdy i ke škodě. Joan představuje pracující ženu toužící po nezávislosti, které se jí ovšem nedostává - je považována spíš za ozdobu celé agentury, než za její mozek. To se projevuje při jednáních a všemožných schůzkách s klienty. Všichni jí lichotí a všichni by jí chtěli do postele, ale nikdo nebere vážně její názory. Pravdou je, že Joan si pozornost umí i užít, ale spíš v seriálu představuje - podobně jako Betty Draperová - tu zoufalou manželku, která se chce prosadit i jinak, než jen jako pohledný doplněk muže či firmy.


Do trojice hlavních ženských hrdinek (v prvních sériích, pak se přidají další) patří ještě Peggy Olsonová. S ní se vlastně do firmy divák dostává, ona sem v prvním díle nastupuje jako nová sekretářka. Je nesmělá, tichá, nijak zvlášť pohledná, zakřiknutá, neumí se moc prosadit. A přesto se z ní v průběhu seriálu vyvíjí asi nejsilnější a nejstatečnější ženská postava, která se dostane mezi ty největší "mad meny" a musí se potýkat s jejich pohrdáním (zpočátku), povýšeností a závistí (když se jí začne dařit). Samozřejmě ani její osud není takhle jednoznačný, rozhodně její příběh není příběhem o chudé a naivní dívce, která jeden den vstoupila do kanceláře a druhý den vystoupila jako největší hvězda. I ji čekají těžká a hloupá rozhodnutí, kterých pak lituje, ale stále může být alespoň inspirací - protože na rozdíl od mnoha ostatních postav v seriálu skutečně postupuje nahoru. A to i se svým sebevědomím.

Výsledek obrázku pro mad men peggy olson


Ale celkově se dá říct, že tyto tři ženy zobrazují tři typy žen na počátku 60. let. Betty je stále ta stepfordská panička z let padesátých, Joan má sice místo u firmy, ale určitě jí v jeho získávání pomohl vzhled (a vztah s Rogerem Sterlingem, druhým nejmocnějším mužem firmy) a Peggy představuje ten nový, modernější typ ženy, která se k úspěchu dostává pouze přes své schopnosti. Dá se říci, že to jsou jakési tři stupně ženské emancipace. A to jsme v šedesátých letech v Americe! V dalších řadách se k těmto ženám přidá ještě Megan Calvetová, která představuje již naprosto nezávislou, sebevědomou a posléze i úspěšnou ženu, která se nebojí výzvy a riskování. To se projevuje nejen jejím chováním, ale i vzděláním, ambicemi - a stylem.

Styl je u žen v seriálu strašně moc důležitý. Betty se obléká jinak než Peggy, Peggy se postupem času začne také oblékat jinak, a Megan má naprosto odlišný styl. Betty nosí stále šaty se širokou sukní, typické pro padesátá léta; Joan se obléká velice sexy, ale stále slušně, a navíc také většinou ve stylu, který patří spíš k padesátým létům, Peggy začíná jako ušlápnutá holčička v neforemných košilích a sukních, postupem času se ale dostane přes různé šaty a kostýmky až k minisukni. A Megan nosí oblečení typické pro polovinu šedesátých let - krátké šaty, krátké sukně, kozačky.

Na oblečení žen nejlépe vidíte, jak se měnila móda. Muži nosí stále ty samé obleky a klobouky, ale ženy se mění daleko víc. Sukně se zkracují, přidávají se barvy, geometrické tvary, a nakonec i ty veselé hippie vzory.
Mám tuhle módu hodně ráda, proto mi přijde úžasné, jak se i díky ní dá vyjádřit povaha postav a změna atmosféry ve společnosti. Popravdě - první dvě řady jsou neskutečně depresivní, ale pak jako by se ta stísněnost trochu uvolnila a všechno bylo světlejší, jasnější, hezčí.


Výsledek obrázku pro mad men season 7

Horní obrázek je 1. nebo 2. řada, spodní pak poslední

Ani mužská část postav není ochuzena o své zvraty, problémy a neštěstí. Hlavní hrdina Don Draper (kterého naprosto geniálně hraje Jon Hamm!) je antihrdinou od počátku, lže všem, lže své ženě, je jí nevěrný, lže svým kolegům, lže svému bratrovi, lže i sám sobě. Chronický lhář a alkoholik - tak by se dal nejlépe vystihnout. Ovšem on skrývá svá děsivá tajemství z minulosti, strašné dětství, vzpomínky na válku v Koreji, smrt otce - a přes tyhle vzpomínky a rané lži je nátěr Donova vybraného chování gentlemana (na veřejnosti), luxusních obleků a kanceláře s výhledem na Manhattan. Don je produktem své doby, člověkem, který se z chudoby vypracoval až na své nynější místo, kdy má peníze, krásný dům, krásnou manželku, krásné děti, práci, ve které je patrně špičkou, a stejně není spokojený. Pořád se žene za něčím dalším - za dalšími milenkami, za dalšími penězi - ale nikdy není spokojený, nikdy nemůže být šťastný.

Výsledek obrázku pro don draper

Další postavy jsou neméně depresivní - rozmazlený fracek Pete Campbell, který postupem času chce stejné uznání jako ostatní a na chvíli se z něj stává politováníhodná postava někoho, kdo se s pomocí rodičů a protekce dostal na významné místo, ale kdo se teď snaží ukázat, že na to skutečně má. Bohužel mu tohle příliš nevychází a ze zlatého mladíka Petea, který se oženil, jak to rodiče chtěli, a má práci, jakou pro něj rodiče chtěli, a bydlí tak, jak rodiče chtěli, se stává spíš hysterická troska, které nikdy nic nevychází, a přesto se chová povýšeně.

Důležité místo tu má samozřejmě Roger Sterling, šéf, který vlastně nikdy nepracuje. Kdoví, co Roger vlastně dělá, protože vždy, když je na scéně, tak sedí s nohama na stole ve své kanceláři a telefonuje nebo si zrovna nalévá z baru prakticky kdekoliv v budově. Musím přiznat, že se z něj stala asi má nejoblíbenější postava. On je vlastně jen zničený životem. A ve skutečnosti je to romantik. A dost opuštěný člověk.

Související obrázek

Ten seriál je vlastně o lidech v určité době, a to doba dost ovlivňuje jejich chování. Připravte se na předsudky, sexismus, homofobii, rasismus a všechny další možné -ismy. A připravte se na to, že po zhlédnutí několika dílů pochopíte, co vedlo teenagery v 50. letech k tak šílenému chování, proč považovali Jamese Deana za svého idola a proč jich tolik chtělo utéct z domovů, kde jim nic zásadního očividně nechybělo.

K seriálu kromě nádherných kostýmů, prostorů, aut a hudby patří také typické intro, jedno z nejlepších co znám - hudbou i ztvárněním. V tom intru je vlastně všechno, co o seriálu potřebujete vědět, a vlastně v něm vidíte celý jeho smysl, o čem Mad Men je - o rozpadu jednoho světa, o ztrátě iluzí, o pádu. A kolem padající postavy vidíte vlastně všechno, tu reklamu, ty iluze - a v nich jsou krásné ženy, rodiny, alkohol, všechno to, co se kolem Dona hroutí a rozpadá, zatímco on sám se řítí dolů.


Tento seriál je uznávaný nejen diváky, ale i kritiky, a je považován za jeden z nejlepších, co kdy byly vytvořeny. Pro mě, jako nepříliš velkého seriálového fanouška, je to skutečně jeden z asi tak pěti seriálů, co jsem si opravdu zamilovala.

Nejde jen o historii nebo o to oblečení a hudbu, ale i o to, jak se vám díky tomuhle seriálu propojí všechno, co víte o lidech, politice, filmech, hudbě, dějinách a kultuře.
A navrch k tomu dostanete svou pravidelnou dávku úzkosti a deprese a nádherných citátů.


Výsledek obrázku pro mad men quote

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blink Blink | E-mail | Web | 28. května 2017 v 14:46 | Reagovat

Achjo, já vždycky nějak potřebuju nakopnout. Vím, že jsi mi o Mad men psala dávno, ale teprve teď se na to fakt jdu kouknout. Díky za článek, díky za pořádnej kopanec.

2 Sunshine Sunshine | Web | 28. května 2017 v 17:51 | Reagovat

[1]: Myslím, že to mám úplně stejně. Ale k tomuhle seriálu jsem chtěla článek napsat už hodně dlouho, myslím, že tenhle byl rozepsaný asi tak půl roku :D A teď se mi ho konečně podařilo dokončit, wow.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama