Leden 2017

Konceptuální alba

19. ledna 2017 v 22:22 Hudba
Mám ráda alba s příběhem. Vždycky mi přijde zajímavější, když je album nějakým způsobem propojený, když na sebe písně navazují a když dohromady skládají nějaký příběh. Hned je to víc než "jen" hudba a slova, má to i děj a ten se většinou nějakým způsobem vyvíjí. Dobře, ne všechna konceptuální alba mají příběh se začátkem, příběhem, a vyvrcholením.
Už i když má album jednotnou atmoseféru, mám ho většinou radši než "jen" soubor písní, který spolu ani v nejměnjším nesouvisí.
Samozřejmě existuje několik druhů konceptuálních alb - nevím, jestli se oficiálně nějak dělí, ale já je tak dělím. Není album jako album. Někde jsou příběhy, někde jen náznaky. Někde témata a atmosféra. Proto si sama pro sebe dělím takzvaná konceptuální alba na různé druhy, na druhy "rockové opery" a na konceptuální alba s jedním tématem, na alba "spolu souvisejících příběhů" a pak na alba, která už možná nejsou tak úplně konceptuální, ale stále se drží jednotné atmosféry.

Rockové opery
Moje milované rockové opery. Mám ráda i muzikály, ale rocková opera je prostě jiný styl, jiný zvuk, a hlavně je tvoří mé oblíbené skupiny. Proto je miluju. Rocková opera má děj, má svoje hlavní postavy, a celkově jde o příběh vyprávěný v písních. Podle rockové opery se dá natočit film, jak je vidět na mnou vybraných příkladech. Má své hrdiny, jasné postavy, a příběh, který má smysl a děj a nakonec většinou velkolepý závěr.
Rockové opery jsou jako The Wall, Tommy nebo Quadrophenia.