Duben 2016

The Last Shadow Puppets - Everything you've come to expect

18. dubna 2016 v 22:04 Ostatní
Než jsem stačila sepsat "recenzi" na jejich první album, které TLSP vydali v roce 2008 a já ho objevila před jedním dvěma lety, vydali album nové. Což je pro mě trochu překvapení a trochu šok, příjemný.
Teda aspoň ta myšlenka, že Alex Turner a Miles Kane spolu vytvořili ještě něco dalšího, než jen to ledové a perfektní debutové album nazvané The Age of the Understatement.
Samozřejmě jsem se v první chvíli hlavně těšila. Bude se opakovat ta teatrální a orchestrální atmosféra debutu? Budou zase zpívat ty nádherný dvojhlasy jako v Separate and ever deadly? Budou tam podobně vzteklý a útočný písničky? A budou pak zase následovat ty snové a jemné balady jako tomu bylo třeba u Meeting place? Bude tam něco tak strašně krásnýho a dokonalýho, jako bylo Standing next to me? Ta píseň, která mě donutila si album zamilovat na první poslech, ta píseň, která zní jako spojení Lennona a McCartneyho v roce 2008 a ještě s houslema? Byla to nádhera, to první album, bylo to tak dokonalé a čisté a krásné, jako křišťál. Obroušený a vystavený. TSLP byli tehdy opravdu jako dvojice "brouků", akorát jejich písně nebyly zdaleka tak hravé a jednoduché a dětinské, jako bývaly ty od Beatles.
TLSP samozřejmě charakterizoval velkolepý orchestr, jednoduché kytary, Alexův nádherný hlas, a do toho ten Milesův - popravdě - nepříjemnější. Ale sedělo to k sobě všechno dokonale. Texty, zamyšlený a melancholický písně, pak ty agresivnější. Začátek alba je silnější než jeho konec, ale pořád se po celou dobu drží na hodně vysoký úrovni.
Myslím si, že bylo jasné, že takovéhle album se nebude opakovat.
Dalo se očekávat, že nové album od The Last Shadow Puppets bude něco úplně jinýho. Stačí si porovnat fotografie Turnera s Kanem v roce 2008 a teď. Nejenže Miles už nevypadá jako syn LG a Paula McCartneyho s trochou Paula Wellera; Alex už nemá svoje roztomilé vlasy a nevypadá jako štěňátko - oba se strašně změnili. Vzhledově. Ale i stylem písní.
Když jsem poprvé slyšela první singl, Bad Habits, zděsila jsem se. Tohle mají být TLSP po osmi letech? Kde je poetika? Kde je orchestr? Kde je Alex? Celý to znělo moc jako Milesova sólovka která se snaží působit och-tak-strašně-sexy.
Při dalších singlech jsem se trochu uklidnila. A nakonec se dočkala.
Teď je tu celé album.