Duben 2015

Right thoughts, right words, right action - Franz Ferdinand

23. dubna 2015 v 20:19 Franz Ferdinand
Po čtyřleté pauze se FF sebrali a vydali nové album, ve kterém upustili od experimentů typu alba Tonight a vrátili se, aspoň částečně, ke kořenům. Samosebou si s sebou vzali vymakanější vybavení a z Tonight jim ještě zbylo trochu toho skákavého tanečního stylu. Možná to byl sice "krok zpět" ve vývoji, ale na druhou stranu jejich začátky jsou tak dobré, že to vlastně ani nevadí.
Tohle album z roku 2013 má jen deset písniček, což je nejmíň ze všech alb co vydali, ale podle mě mezi nimi není ani jedna vyloženě slabší skladba - to je vlastně poprvé, co si vážně myslím, že každá písnička je tak jedinečná že by nemohla být vynechána nebo nahrazena. Ani u jednoho z jejich dřívějších alb jsem takový pocit neměla - u debutového Franz Ferdinand mi přijde tak nějak zbytečná píseň Cheating on you, která podle mě mohla být klidně nahrazena nějakou povedenější/originálnější; u druhého alba You could have it so much better mi stejným stylem "nevyhovuje" What you meant a Well that was easy a u třetího Tonight mi takovým "natáhutím" přijde poslední Katherine kiss me, ačkoliv tam je krásná ta akustická kytara a Alexův hlas - ale prostě by se bez ní album obešlo.
Na RTRWRA je ale každá písnička tak jiná - textově i hudebně - že bez ní by to už nebylo ono, že dohromady těch deset písniček tvoří něco jako shrnutí hudby FF, protože jsou tu písničky baladické (Stand on the Horizon), rychlé a rytmické (Bullet), skákavě taneční (RTRWRA), retro stylizované a metaforické (Fresh strawberries), s chytlavými melodiemi (Love Illumination), smutné (The universe expanded) i zvláštně experimentální se záhadným významem (Brief encounters) až po cynickou finální skladbu (Goodbye lovers & friends). Tady prostě FF mohli ukázat každou část svého já, čeho všeho jsou hudebně a textově schopni.
Obal je klasický, čistý, typicky pro Franz Ferdinand se šipkami.

Stín

12. dubna 2015 v 22:07 Jednorázovky
Zjistila jsem, že můj stín má jiný vlasy. Nejdřív to vypadalo, že je to jen větrem. Jenže i v naprostým bezvětří vypadaly vlasy mýho stínu jinak. Líp. Tak, jak bych je chtěla mít. Zastřižený, upravený. Pak jsem se podívala do okna a viděla svůj odraz a hlavně to rozcuchaný hnízdo na hlavě.

Stín měl vlasy pořád rovný, dolů, na ramena.

Taky jsem vypadala nějak hubenější.
Kabát mi podle stínu víc seděl. Nohy jsem měla dlouhý a pěkný.

Možná mi už jen přeskočilo.

Pak ten stín odešel. Běžel za klukem, co se mi líbí. Šel vedle něj. Můj stín měl víc odvahy než já. Flirtoval. A já tam stála na ulici, bez stínu, samotná, a sledovala, co dělá on.

Nabaloval. Bavil se.

Odešla jsem domů bez něj.
Nevrátil se.
Nevím co dělal.

Potkala jsem ho na několika akcích. Vždycky stál vedle toho kluka co se mi líbí.

Když jsem kamkoliv přišla, on už tam byl a bavil se. Když jsem odcházela, pořád byl na parketu a tancoval. Nikam se nevracel. V chodbičce před záchodama v kulturáku stál ve skupince lidí a smrdělo to tam trávou a všichni měli strašně červený oči.

Tam byl můj stín.

Občas jsem ho potkala v noci na ulici.

Nechodil sám, vždycky měl kolem sebe spoustu lidí. I takových, se kterýma jsem chtěla být já.
Měl odvahu. Dělal to, co já ne.
Na koncertě v klubu vylezl na pódium. K ránu ležel na trávě před budovou a díval se na hvězdy.

Chtěla jsem být jako můj stín. Můj bývalý stín, který se teď stal samostatnou osobou. Stal se tou, kterou já nedokážu být. I když bych chtěla. Byl tou, která si všechno užívá, bez rozmyslu, bez zvažování, beze všeho.
Kašlal na všechny lidi kolem a dělal si, co chtěl. Všechno mu bylo jedno. Očividně nikde nebydlel. Asi si s ničím nedělal hlavu a prostě žil.
Vždycky když jsem ho potkala, viděla jsem, že se má líp než já. Že nad ničím nepřemýšlí a jedná. Záviděla jsem mu. Žil svobodně. Nic ho neomezovalo.

Pak jsem ho potkala znova.

Držel nůž. Zabil člověka, kterýho nesnáším. Kterýho nesnáším. Pořád to byl můj stín. Který nepřemýšlel a jednal.
Byl to vrah.

Nechci být jako ten stín.

15.: Rio (slash fikce)

3. dubna 2015 v 6:00 Franzy Fridays
Série: Rio
Díl: 15/18
Fandom: Franz Ferdinand
Počet slov: 600
Přístupnost: všem
Varování: není