Červenec 2013

The Backwards - Jak jsem se ocitla v 60. letech

27. července 2013 v 21:11 Beatles
Zpívat s nimi, ječet jako pominutá, rvát si vlasy, zbožně zírat na pódium, stát přímo pod ním, tancovat tam, tleskat tak, že mě doteď bolí ruce, být metr dva od Johna Lennona.... A když se můj pohled střetl s jeho, myslela jsem že umřu. Víte, jaké to je, když stojíte přímo u pódia, přímo před Johnem, díváte se na něj a on se pak podívá NA VÁS? A usmívá se? To se prostě nedá popsat. Včerejší večer byl prostě nejlepší. Netuším, jaká šťastná náhoda přivedla The Backwards do našeho jihočeského města, ale každopádně jsem za to vděčná jako za máloco. Když jsem přišla na to, že tady v rámci oslav "Dne města" (při příležitosti bůhvíkolikátého výročí založení) mají vystupovat, ani jsem netušila, jak moc skvělé to bude.

My life as performed by OMEGA

26. července 2013 v 14:58 Omega együttes
Není nic lepšího než se celý den poflakovat, jíst meruňky a s pleťovou maskou na obličeji poslouchat starou dobrou hudbu.

1. Are you a male or female: A bird (A madár)
2. Describe yourself: Time robber (Idörabló)
3. How do you feel about yourself: Skyrover (Égi vándor)
4. Describe your ex boyfriend/girlfriend: Long awaited love (Régvárt kedvesem)
5. Describe your current boy/girl situation: I want to go back to you, darling (Szeretnék visszamenni hozzád kedvesem)
6. Describe your current location: On the street, on the square (Utcán, a téren)
7. Describe where you want to be: The boogie-woogie club of 1958 (1958-ban boogie-woogie klubban)
8. Your best friend is: Judas (Júdás)
9. Your favorite color is: Black box (Fekete doboz)
10. You know that: (They) Can't prohibit me (Nem tilthatom meg)
11. What's the weather like: Sunset (Naplemente)
12. If your life was a television show what would it be called? Terrible people (Rettenetes emberek)
13. What is life to you: Stormy fire (Tüzvihar)
14. What is the best advice you have to give: Live as long as (you can live) (Addig élj (amíg élni tudsz))
15. If you could change your name what would it be? Léna

Illés - zakázaní "dlouhovlasí chuligáni"

19. července 2013 v 15:18 Hudba
Byli nazýváni "maďarští Beatles". Získali přízvisko "hlas národa". Patřili k nejlepším nejen ve své zemi, ale i v celém východním bloku. Kdyby to bylo možné, měli snad i šanci prosadit se celosvětově. Jako jedni z prvních přišli s vlasteneckou myšlenkou zpívat v rodném jazyce. Získali si obrovskou popularitu. Spolu s Omegou patří dodnes k tomu nejlepšímu, co v maďarském beatu vzniklo. Rivalita mezi skupinami Illés a Omega bývá označována za východní verzi západních Beatles a Rolling Stones.
Proč je ale dnes známé jen jméno "Omega"? Proč se nemluví o "Illés" jako o nejlepší skupině Maďarska a jedné z nejlepších východního bloku? Kdo za to může?
Odpověď je prostá: komunistický režim.
Zatímco Omega přestála dobu Jánose Kádára jen s několika šrámy, například s pár zrušenými koncerty, zcenzurovanými písničkami a změnou názvu na "Omega Rudá Hvězda", Illés se to nepovedlo. A přestože se na maďarský komunismus (mám na mysli ten po roce 1956) pohlíží jako na něco "ne tak složitého jako u nás", říká se mu "gulášový socialismus" a všeobecně se ví, že do Budapešti se jezdilo za nákupy a k Balatonu jako k moři, a snad by se i zdálo, že v těch šedesátých a sedmdesátých letech už mělo Maďarsko svou "normalizaci" za sebou a začínalo uvolňování poměrů, příběh skupiny Illés dokazuje, že tomu tak úplně nebylo.