Červen 2013

Jak jsem zvládla první lekci maďarštiny (a chvíli si naivně myslela, že ten jazyk má logiku)

12. června 2013 v 10:05 | Ez az a ház |  Cestování
Nejoblíbenější maďarské slovo: kifürkészhetetlenek (tajemný)
...
Včera jsem dokončila první lekci maďarštiny.
...
Taky se vám občas stane, že dostanete takový záchvat, během něhož se nadchnete pro naprosto neuvěřitelnou blbost a okamžitě se do ní pustíte, protože v tu chvíli vám to připadá jako nejbáječnější věc na světě? Já jsem takhle dopadla s maďarštinou. *mlátí hlavou o zeď*
Z krajského kola francouzštiny jsem si přivezla "odměnu", poukázku na 300Kč do knihkupectví. Přihodila jsem k tomu vlastní čtyři stovky a koupila...učebnici maďarštiny pro samouky.
Proč bych se nemohla naučit maďarsky? Takový skvělý jazyk! Nikdo by mi nerozuměl! A v Budapešti bych se mohla chovat jako doma! Vždyť mě všechny jazyky tak jdou, tak proč bych se nemohla naučit i maďarštinu? Když budu chtít a budu se snažit...

KPP - Klub Pomatených Poetů

2. června 2013 v 15:59 KPP
V pátek asi tak v 7:55 ráno vznikl KPP, o kterém se naše děti a jejich děti jednou budou zajisté učit. Klub Pomatených Poetů :-)
Jak se to celé seběhlo? Já a Adam (jako obvykle) jsme si četli v jedné z našich nejmilovanějších učebnic - v čítance. A protože jsme doteď probírali hlavně poezii, věnovali jsme se poezii. Nahlas jsme si předčítali "Na břehu řeky (Z)Svratky" a hledali v tom skrytý význam. A pak jsme našli tuto nádhernou báseň:

Giuseppe Ungaretti
Vojáci

Jako
na podzim
ze stromu
listy

V tu chvíli jsme věděli, co je naším osudem. Psát básně a vydávat je a nutit cizí lidi, aby vymýšleli, co jsme tím my, básníci, mysleli. Před začátkem první vyučovací hodiny v pátek 31. května 2013 tedy vzniknul (jednou zajisté) legendární Klub Pomatených Poetů. Hned jsme také napsali vlastní báseň, lehce inspirovanou tou Ungarettiho.